Skip links

MULTİ SPLİT KLİMA NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Klimalar, farklı ortam ihtiyaçlarına cevap vermek üzere farklı biçimlerde ve türlerde tasarlanıyor. Bulunduğunuz yerde daha rahat ve sağlıklı vakit geçirmek için yararlandığınız bu cihazlar, gerektiğinde ortamın ısınını düşürürken gerektiğinde yükseltmek için de pekala kullanılabiliyor. Hatta havada asılı kalan toz ve partikülleri filtreleyerek odanızın havasını bile yeniliyor. Bu özelliklere göre çeşitlenen klimalar mono split ve multi split klima olmak üzere iki tipe ayrılıyor. Çoklu split klima anlamına gelen multi split klima çeşitleri, evlerden spor salonları gibi büyük mekanlara kadar pek çok farklı ortamda kullanılabiliyor. Yazımızın geri kalanında detaylarıyla inceleyeceğimiz bu multi split klimalarla siz de evinizin havasını dilediğiniz sıcaklığa getirirken kalitesini de artırabilirsiniz. Multi split klima nedir, nasıl çalışır, bu klimaların avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi tüm soruların yanıtına gelin hep birlikte bakalım.

Multi Split Klima Avantajları ve Dezavantajları

Multi split klima avantajları ve dezavantajları konusuna değinmeden önce bu türün tam olarak ne anlama geldiğini açıklamakta fayda var. Multi split klima tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistemi bulunan klima çeşidi olarak tanımlanıyor. Mono split klimalarda tek dış üniteyle birlikte tek iç ünite bulunurken multi split klimalarda tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistem yer alıyor. Yani bu klimalarda iç ünitelerin tamamı tek bir dış üniteye bağlı. Böylece multi split klimalar, dış tarafta fazlaca bir alan gerektirmediği için hem yerden tasarruf ettirir hem de görüntü kirliliğine sebebiyet vermez. Aşağıdaki listede multi split klimaların öncelikle avantajlarını, ardından da dezavantajlarını görmeniz mümkün.

Multi Split Klima Avantajları

  • Multi split klimalar farklı büyüklüklere sahip ortamlar için uygun iklimlendirme çözümleri sunmak açısından idealdir. Bu özellik sayesinde her mekan için multi split klima tercih edebilirsiniz.
  • Kurulumu ve bakımı kolaydır.
  • Oldukça sessiz çalıştığı için son derece rahattır.
  • Multi split klimaların A enerji sınıfı olanları elektrik tasarrufu da sağladığı için uzun vadede bütçe dostu sayılabilir.
  • Kompakt bir tasarıma sahip olduğu için tasarım esnekliği avantajı sağlar.
  • Bireysel ve merkezi kontrol sistemleri bulunur.

Multi Split Klima Dezavantajları

  • Multi split klima dezavantajlarından ilki avantaj başlığında da gördüğünüz çoklu iç ünite özelliği. Bu özellik, ayrı mekanlar için modüler çözümler sunarken, farklı modlarda çalıştırılamadığı için dezavantaj olarak da görülebiliyor. Örneğin bir üniteyi odayı soğutmak için kullanırken, diğerini ısıtmak için kullanamazsınız.
  • Multi split klimalar tek bir dış üniteye sahip olduğu için bu dış ünitede meydana gelen herhangi bir arıza, içerideki tüm iç ünitelerin çalışmasını sekteye uğratabilir.
  • Multi split klimalar, fiyat olarak mono split klimalara kıyasla biraz daha yukarıda kalır.

Multi Split Klima Nasıl Çalışır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere multi split klimalar tek bir dış üniteye bağlı iç ünitelerden oluşan iklimlendirme cihazlarıdır. Peki multi split klima nasıl çalışır? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Multi split klimalar uygun iklimlendirmeyi yaratırken tek bir üniteden kontrol sağlar. Ancak bu cihazlar, iç ve dış üniteleriyle birlikte temelde split klimaların genel çalışma prensibine sahiptirler. Split klimalarda hava akımı iç ünite sayesinde dışarıya aktarılır. Dış üniteden iç üniteye doğru gelen bu hava akımı, iç ünite sayesinde ortama alınır. Sıcak havalarda soğuk hava akımı sayesinde serinler, soğuk havalarda ise sıcak hava akımı sayesinde ısınırsınız. İşte split klimalar, bu şekilde bir işletime sahiptir. Günümüzde artık çoğunlukla A enerji sınıfına sahip modelleriyle multi split klimalar, sessiz çalışma avantajıyla sıklıkla tercih edilmekte. Ayrıca evinizde bir multi split klima varsa, elektrik kesintileri de sorun olmaktan çıkar. Zira bu cihazlar ani elektrik kesintilerinin ardından kendiliğinden çalışabilecek kadar da akıllı. Siz de böyle bir multi split klima satın almak isterseniz, multi split klima kategorimizdeki ürünleri inceleyerek ihtiyacınız olan modeli kolaylıkla satın alabilirsiniz.

TOBİ Web deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgileri kullanır.